Disinfection & Cleaning
-
Provider:PAUL HARTMANNHartmann Sterillium® foam extra care, hand disinfection foam
Regular price 9,27€Offer price 9,27€ Regular priceUnit price 37,08€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann Sterillium® surface spray, surface disinfection spray
Regular price 7,32€Offer price 7,32€ Regular priceUnit price 14,64€ pro l -
Provider:SCHÜLKEMikrozid® Universal Liquid, surface disinfection, 1000ml dosage bottle
Regular price 16,45€Offer price 16,45€ Regular priceUnit price 16,45€ pro l -
Provider:SCHÜLKEMikrozid® Sensitive Wipes Premium Maxi, disinfection wipes, Schülke, 80 pcs.
Low stockRegular price 13,12€Offer price 13,12€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKEperform® Surface disinfection, powder, from Schülke, 900g
Low stockRegular price 30,43€Offer price 30,43€ Regular priceUnit price 33,81€ pro kg -
Provider:SCHÜLKEterralin® liquid rapid disinfection, ready for use, Schülke, 1000ml
Regular price 7,53€Offer price 7,53€ Regular priceUnit price 7,53€ pro l -
Provider:SCHÜLKEMikrozid® Sensitive Wipes Premium, disinfectant wipes, Schülke, 100 pcs.
Low stockRegular price 12,03€Offer price 12,03€ Regular priceUnit price pro -
Provider:PAUL HARTMANNSterillium® pure hand disinfectant, for CleanSafe dispenser, 1000ml
Low stockRegular price 10,86€Offer price 10,86€ Regular priceUnit price 10,86€ pro l -
Provider:SCHÜLKEmikrozid® universal wipes green line disinfection wipes, from Schülke
Regular price 12,29€Offer price 12,29€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Incidin Alcohol Wipes, surface disinfection, XL, 50 pieces
Regular price 13,52€Offer price 13,52€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Surface Disinfectant Incidin OxyFoam, 750 ml
Regular price 16,58€Offer price 16,58€ Regular priceUnit price 22,11€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Hand Disinfectant Desmanol® Care, fragrance free, 1000 ml
Low stockRegular price 9,39€Offer price 9,39€ Regular priceUnit price 9,39€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke desmanol® pure hand sanitizer with skin care, 100ml
Regular price 3,72€Offer price 3,72€ Regular priceUnit price 37,20€ pro l -
Provider:HOLTHAUS MEDICALYPSISEPT Hygiene granules by Holthaus Medical, Eco-Friendly, 1 L
Regular price 31,71€Offer price 31,71€ Regular priceUnit price 31,71€ pro l -
Provider:BODEVisirub, 10 ml, 1 pack
Regular price 9,00€Offer price 9,00€ Regular priceUnit price 900,00€ pro l
The selection of disinfectants and professional cleaning agents includes e.g. products for the disinfection of hands and skin, distilled or double-distilled water (Aqua Dest & Aqua Bidest), pharmaceutical Isopropanol, special cleaners for instrument disinfection or medical surface disinfectants.
Many of the highly efficient disinfectants for skin, surfaces or instruments are available in different sizes and quantities.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Disinfectants & Cleaning"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our