Conductive Gel & Coupling Agents
-
Provider:MEDICALCORNER24Ultrasound Gel, Sonography Gel, Transmission Gel, cubitainer
Liter:Regular price From 13,51€Offer price From 13,51€ Regular priceUnit price 2,70€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24IPL Gel Epi-Med, IPL contact gel for laser hair removal, 5 x 1 litre
Regular price 21,80€Offer price 21,80€ Regular priceUnit price 4,36€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24IPL Gel Epi-Med, IPL contact gel for laser hair removal, 3 x 1 litre
Regular price 13,22€Offer price 13,22€ Regular priceUnit price 4,41€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Medicalcorner24 IPL Treatment Set - Starter Set, 14 items
Regular price 73,57€Offer price 73,57€ Regular priceUnit price pro -
Provider:MEDICALCORNER24IPL Gel Epi-Med, IPL contact gel, hair removal, cubitainer
Liter:Regular price From 20,18€Offer price From 20,18€ Regular priceUnit price 4,04€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24IPL Gel Epi-Med, IPL contact gel, canister
Liter:Regular price From 18,37€Offer price From 18,37€ Regular priceUnit price 3,13€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Electrode Gel for ECG, EMG and EEG
Liter:Regular price From 2,60€Offer price From 2,60€ Regular priceUnit price 3,77€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Ultrasound Gel, Sonography Gel, Transmission Gel, canister
Liter:Regular price From 13,73€Offer price From 13,73€ Regular priceUnit price 2,18€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Ultrasound Gel, Sonography Gel, Transmission Gel
Liter:Regular price From 1,76€Offer price From 1,76€ Regular priceUnit price 3,26€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24IPL Gel Epi-Med, IPL contact gel for laser hair removal
Liter:Regular price From 2,03€Offer price From 2,03€ Regular priceUnit price 4,50€ pro l
The range of conductive gels and coupling agents contains gels, creams and sprays that can be used, among other things, to carry out ECG or ultrasound examinations. In addition, these agents are ideally suited for cosmetic treatments - such as laser hair removal via IPL.
You can obtain the different guiding agents and lubricants from us in different filling quantities and packaging units. The products offered are pH-neutral, hypoallergenic and reliably free of perfume and dyes. After the treatment, they can be removed without leaving any residue.
We are happy to answer all questions about our offer.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Electrode & contact agents"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our