Cooling & Warming
-
Provider:SÄNGERSänger Cherry Pit Cushion, 5 Chambers, 20x50cm, Red Queen
Regular price 15,71€Offer price 15,71€ Regular priceUnit price pro -
Provider:HOLTHAUS MEDICALHolthaus Medical Sports Gel, Cooling, 100 ml Tube
Regular price 12,02€Offer price 12,02€ Regular priceUnit price 120,20€ pro l -
Provider:SÄNGERSänger animal cherry seed pillow, 36x20cm, machine washable, chicken Trude
Low stockRegular price 17,39€Offer price 17,39€ Regular priceUnit price pro -
Provider:ASAM KOSMETIKAsam Kräuterhof® Hand And Foot Gel With Comfrey, Cooling, 250ml
Low stockRegular price 3,05€Offer price 3,05€ Regular priceUnit price 12,20€ pro l -
Provider:BEURERBeurer Electric underblanket UB 60 antibacterial, washable, 150x80cm
Regular price 82,07€Offer price 82,07€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERBeurer HK 45 Cosy Quick-heating pad, Micro Fleece, washable, 44x33cm
Low stockRegular price 56,77€Offer price 56,77€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERHeating pad Beurer HK 48 of breathable, shutdown, 40x30 cm
Low stockRegular price 60,66€Offer price 60,66€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERQuick-heating pad Beurer HK 35 by an automatic cut off 40x30 cm
Regular price 48,81€Offer price 48,81€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERBeurer HK 49 Cosy Heat Pad for stomach and back, washable, 69x28 cm
Regular price 63,14€Offer price 63,14€ Regular priceUnit price pro -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann DermaPlast® Active Cool Gel, for athletes, 100 ml
Regular price 9,00€Offer price 9,00€ Regular priceUnit price 90,00€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24MC Sport-Fit, cooling, stimulating, preventive intensive care, 200 ml
Low stockRegular price 8,52€Offer price 8,52€ Regular priceUnit price 42,60€ pro l -
Provider:LIFEMEDCooling spray, cooling effect, pain relieving, from Lifemed®, 2 sizes
Low stockRegular price From 3,64€Offer price From 3,64€ Regular priceUnit price 36,40€ pro l -
Provider:BEURERHeating blanket HD150 XXL, cuddly blanket, heating blanket, Beurer
Low stockRegular price From 107,36€Offer price From 107,36€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERHeating pad HK123 XXL, with cuddly fleece, Washable, from Beurer
Low stockRegular price From 43,51€Offer price From 43,51€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERHeating blanket HD75, Cosy Nordic, warming, washable, from Beurer
Low stockRegular price 70,75€Offer price 70,75€ Regular priceUnit price pro
The range of products for cooling and warming includes several types of gel compresses and instant cold compresses, hot water bottles, heating pads as well as massage gels or cooling gels. Ice spray or cooling sprays are available as individual products or in handy sets together with compresses and gel.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Cooling & Heating"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our